| 10.10.2016

Szkła kontaktowe. Czy wiesz, jak je zdejmować?

Szkła kontaktowe. Czy wiesz, jak je zdejmować?
[fot: ]
Pierwsze kroki są zawsze trudne i budzą wiele obaw. Tak też jest w przypadku używania szkieł kontaktowych. Niektórzy obawiają się, że jeśli już założą soczewki, nie będą umieli ich wyjąć, a przecież wstyd iść do lekarza z prośbą o pomoc w takiej sprawie. Tekst ten rozwieje wszystkie obawy w tym zakresie.

Czyste ręce są najważniejsze

Wiele osób powie, że to już wie. Jednak, jak uczy doświadczenie lekarzy okulistów, trzeba to powtarzać ciągle, ponieważ większość przypadków infekcji oczu spowodowana jest niewystarczającą dbałością o higienę. I może się wydawać, że ręce są czyste, tak one są czyste, ale przed każdym zakładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych należy je solidnie umyć. Najlepiej używać antybakteryjnego i nieperfumowanego mydła w płynie, a potem od razu, nie dotykając niczego, zabrać się za wyjmowanie soczewek.

Zdejmowanie szkieł kontaktowych

Wzrok należy skierować ku górze, aby zapobiec bezwarunkowemu zamykaniu powiek. Tak się dzieje w momencie, kiedy oko odbiera sygnał, że do jego powierzchni zbliża się obcy obiekt. Następnie, za pomocą środkowego palca, należy odsunąć dolną powiekę w dół. Palcem wskazującym należy delikatnie dotknąć dolnej krawędzi szkła kontaktowego i troszeczkę zsunąć je w kierunku białka oka. Kolejny krok, to uchwycenie soczewki tym właśnie palcem i kciukiem, a potem wyjęcie jej z oka. To jest koniec całej operacji. Proste, prawda?

Czyszczenie i dezynfekcja

Jeśli używa się soczewek jednodniowych, to po prostu należy je wyrzucić. Z soczewkami wielorazowymi trzeba jednak postępować inaczej. Przede wszystkim należy wprowadzić zasadę czyszczenia szkieł kontaktowych natychmiast po ich wyjęciu. Nie może to odbywać się za godzinę, czy następnego dnia. Zacząć należy od napełnienia świeżym płynem dezynfekującym obu komór pojemnika na szkła kontaktowe. Następnie kładziemy soczewkę na dłoni i nakładamy na nią kilka kropel płynu dezynfekującego. Za pomocą palca, delikatnie przecieramy ją tym płynem, tak by przemyć całą powierzchnię szkła. Następnym krokiem jest wypłukanie soczewki w kolejnych kilku kroplach płynu dezynfekującego. Tak przygotowaną soczewkę wkładamy do pojemnika ze świeżym płynem. Zwrócić należy szczególną uwagę na to, aby soczewkę z prawego oka umieścić w pojemniku dla soczewki prawej i odpowiednio z lewego oka w pojemniczku dla soczewki lewej.

Samo czyszczenie soczewek nic nie da, jeśli nie będą odpowiednio wyczyszczone pojemniczki. Nie może w nich zalegać stary, używany już płyn. Aby pojemniki były czyste, należy je opróżnić z płynu, przemyć świeżym płynem dezynfekującym i pozostawić do wyschnięcia, odwracając je do góry dnem. Pojemniki należy wymieniać na nowe przynajmniej raz w miesiącu.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Nigdy nie wolno używać zwykłej wody z kranu do czyszczenia soczewek ani pojemników. To może być przyczyną wielu groźnych infekcji i problemów.

| 10.10.2016

Udostępnij

Najnowsze galerie