/ PAP Lifestyle | 25.08.2014

Ta ziemia to zagłębie krzyżackich zamków

Ta ziemia to zagłębie krzyżackich zamków
[fot: Pko/CC BY 3.0/wikimedia commons]

Na terenie tak zwanej Ziemi Chełmińskiej zlokalizowanych jest blisko 18 krzyżackich zamków i innych budowli. To nie przypadek, ponieważ to właśnie Ziemia Chełmińska stała się w 1226 roku terytorium początków państwa krzyżackiego.

Pierwszy krzyżacki zamek murowany powstał na tym terenie już w 1300 roku, w Toruniu. Dziś można zwiedzać i oglądać jego ruiny, wśród których znajdują się bardzo dobrze zachowane fragmenty murów przedzamcza, zamku głównego, mury fos, fosy, Brama Mennicza, część krużganków, szczątki dwóch bram, gdanisko (czyli baszta pełniąca rolę latryny), a także część piwnic zamkowych.

W trakcie prac archeologicznych prowadzonych tu w latach 1958-1966, w ramach których użytkowane jako wysypisko śmieci fragmenty zamku przekształcono w tak zwaną trwałą ruinę, badacze znaleźli liczne detale dekoracyjne, jak np. profilowane cegły, kilka rodzajów ceramicznych płytek posadzkowych, fragmenty dekoracji florystycznej oraz części muru z polichromią.

Dla turystów udostępnione są odpłatnie zamkowe lochy, dziedziniec oraz wnętrze gdaniska. Pozostałe, rozciągające się wzdłuż Wisły ruiny zamku, w tym XIII-wieczne bramy wiodące na przedzamcze oraz wieże, można oglądać za darmo, o każdej porze dnia i nocy (całość jest doskonale oświetlona).

Około 14 kilometrów od centrum Torunia znajduje się kolejna uważana za jedną z najstarszych na ziemi chełmińskiej warowni krzyżackich - Zamek Bierzgłowski. Historia zamku jest burzliwa, związana m.in. z kilkoma pożarami, które dotkliwie naruszyły fragmenty budowli. Ale to nie ogień o mały włos zniszczył całą warownię, lecz decyzja Kazimierza Jagiellończyka, który po przegranej bitwie pod Chojnicami, w obawie przed ponownym przejęciem zamku przez Krzyżaków, wydał rozkaz zburzenia go. Z niewiadomych przyczyn rozkazu tego jednak nie wykonano.

Do dzisiejszych czasów przetrwały spore fragmenty murów otaczające dwa skrzydła zamkowe, wieża bramna, gotycki portal i budynek gospodarczy na przedzamczu. W skrzydle północno-zachodnim zachował się kapitularz i reflektarz, a w południowo-zachodnim - pomieszczenia komtura i rycerzy. Na tym nie koniec. Przed wejściem na dziedziniec zamku głównego usytuowana jest ostrołukowa brama. Jej portal zdobi gliniana płaskorzeźba datowana na 1300-1305 rok.

Niewątpliwie najbardziej okazałym i wiodącym prym w regionie kujawsko-pomorskim jest jednak odbudowany w latach 60. i 70. zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Rocznie odwiedza go od 50 do 60 tys. turystów z kraju i ze świata. Jak podkreślił pracownik obiektu Dariusz Deja, sława zamku wynika z pobudzenia go do życia kulturalnego tuż po odbudowie.

- Na zamku zaczęto organizować kolejne przedsięwzięcia kulturalne i historyczne, które były zupełnie nowoczesną i oryginalną ofertą. Warto w tym miejscu wspomnieć o imprezach realizowanych przez nas regularnie. Są to: bale sylwestrowe, konkursy krasomówcze, hubertusy, przeglądy zespołów ludowych i oczywiście pokazy historyczne z głównym przedsięwzięciem, jakim jest Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. W tym roku odbyła się jego 38. edycja - powiedział Dariusz Deja, wskazując, że wymiar imprezy, jak na możliwości organizacyjne zamku (13 pracowników) jest duży. W ciągu trzech dni trwania turnieju, obiekt odwiedza średnio około 6 tys. osób, w tym rycerze, jeźdźcy i rekonstruktorzy.

Czytaj w Platine.pl
Zamki Warmii i Mazur. Piękne, straszne i ciekawe
Na Warmii i Mazurach każdy z miłośników zwiedzania zamków znajdzie coś dla siebie: są tu malownicze ruiny, zamki, których klimat nie zmienił się od stuleci, budowle, w których straszy, a na olsztyńskim zamku można objeżeć... toaletę Mikołaja Kopernika...
Miliarder z Rosji kupuje pałac w Nowym Jorku
Budynek ma m.in. osiem sypialni, a taras na dachu pozwala podziwiać Central Park.
To była siedziba największego polskiego przedsiębiorstwa
Pochodzący z XIII wieku Zamek Żupny w Wieliczce był przez 500 lat siedzibą największego na ziemiach polskich przedsiębiorstwa - Żup Krakowskich.

/ PAP Lifestyle | 25.08.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie