/ PAP Lifestyle | 31.12.2014

Teatry Broadwayu przyciągają tłumy

Teatry Broadwayu przyciągają tłumy
[fot: RuslanDashinsky/iStockphoto]

Sezon świąteczny jest rajem dla teatrów nowojorskiego Broadwayu. Biją rekordy popularności, a także zasilają mocno kasę właścicieli. W minionym tygodniu ponad 30 produkcji zarobiło niemal 41 milionów dolarów.

W okresie kiedy miasto odwiedzają tłumy turystów z Ameryki i całego świata, najwięcej miłośników teatru przyciągają musicale. Trzy spektakle broadwayowskie przyniosły w tygodniu kończącym się 28 grudnia po co najmniej dwa miliony dolarów. 19 innych przekroczyło milion.

Rekordzistą w minionym tygodniu okazał się Wicked, który zarobił 2,9 milionów. Na drugiej pozycji ze stoma tysiącami mniej plasował się Król lew. Nieco ponad dwa miliony z biletów przyniosła Księga Mormona.

Pośród przedstawień tylko niewiele ustępujących rekordzistom były m.in. Aladyn oraz Iluzjonista. Obydwa zyskały odpowiednio 1,9 i 1,8 miliona dolarów.

Duże zaciekawienie budzi na Broadwayu także m.in. Ostatni statek. Co prawda ostatni tydzień, kiedy nie występował już autor musicalu piosenkarz i kompozytor Sting, zwabił nieco mniej publiczności aniżeli poprzedni, ale nie obniżyło to przychodów ze sprzedaży biletów.

Pośród widzów są tacy, którzy nie wahają się zapłacić za wstęp na Broadway nawet do 1500 dolarów, jak w przypadku Króla lwa. Podczas gdy za musicale trzeba z reguły płacić więcej niż na inne spektakle teatralne, te ostatnie też nie są na Broadwayu na każdą kieszeń. Zwłaszcza kiedy chce się mieć lepsze miejsca.

I tak najdroższe bilety na wznowiona niedawno na Broadwayu sztukę The Elephant Man trzeba wysupłać ponad 1220 dolarów. Przedstawienie zarobiło w minionym tygodniu ponad milion dolarów.

Atrakcją sztuki Bernarda Pomerance, która po raz pierwszy była wystawiona na Broadwayu w roku 1979 jest teraz coraz bardziej ceniony Bradley Cooper. Można go obecnie oglądać na ekranie w najnowszym filmie Clinta Eastwooda American Sniper. The Elephant Man zwrócił koszty produkcji już po nieco ponad sześciu tygodniach na scenie. Powodzeniem cieszy się też The River. Główną rolę odtwarza tam Hugh Jackman.

Na broadwayowskie spektakle dostać się można także po obniżonych cenach, które w wyjątkowych przypadkach spadają nawet poniżej 50 dolarów. Dzieje się tak jednak przeważnie tylko wówczas, kiedy przedstawienie jest już przez dłuższy czas prezentowane lub miejsca nie zapewniają dobrej widoczności.

Chętnie zobaczyłabym Bradleya Coopera, ale niestety nie mogę sobie na to pozwolić. Widziałam za to właśnie na off Broadwayu 50 Shades! The Musical Parody". Jest to śmieszne, sarkastyczne i trochę wulgarne, ale całkiem zabawne" - powiedziała PAP Life nowojorczanka Julia.

W minionym tygodniu 36 spektakli broadwayowskich osiągnęło łącznie 40,8 mln dolarów. Ogromna większość prezentujących te sztuki teatrów należy do dwóch właścicieli Shubert Organization oraz Nedrelander Organization.

Czytaj więcej w Menstream.pl
Moda na zarost. Pomoże w tym... golibroda
Mężczyźni zapuszczają brody, pielęgnują zarost albo golą się w taki sposób, jak niegdyś ich dziadkowie - oto jedna z aktualnych mód. Rozmaite kaprysy panów gotowi są spełnić golibrody.
Co robić, żeby twój samochód mniej palił zimą
Oto kilka rad, które spowodują mniejsze zużycie paliwa.
Auto z napędem na 4 koła. Nie tylko w teren?
Od kilku lat coraz większą popularność zdobywają również samochody z napędem na 4 koła.

/ PAP Lifestyle | 31.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie