/ PAP Lifestyle | 22.08.2014

Telewizja umiera? Są tacy, którzy się z tym nie zgadzają

Telewizja umiera? Są tacy, którzy się z tym nie zgadzają
[fot: CCat82/iStockphoto]

Coraz częściej słyszymy, że Polacy rezygnują z telewizorów. Nic bardziej mylnego. Jak wynika z badań, 70 proc. Polaków ogląda codziennie telewizję, a samo urządzenie, jak wskazują specjaliści, niezmiennie pełni rolę ogniska, wokół którego gromadzi się rodzina.

Telewizja, jako medium nadal ma się dobrze - nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Tym samym pozycja telewizora jako urządzenia w domu (jednego z ekranów) raczej nie jest zagrożona. Co więcej - jego nowe zastosowania (przeglądanie internetu, komunikacja) sprawiają, że czeka nas kolejna fala rozwoju tego rynku - przekonuje Andrzej Olękiewicz, Strategic Account Director z TNS Polska.

Dodaje też, że coraz większa popularność alternatywnych ekranów (komputery, tablety, smartfony) sprawi, że część gospodarstw domowych pozbędzie się telewizora, ale nie będzie to więcej niż kilkanaście procent. - Ludzie potrzebują "słuchania opowieści" i to słuchania razem - dlatego w większości domów telewizor pełni rolę ogniska wokół, którego gromadzi się rodzina i jeszcze długo to się nie zmieni - mówi.

Najnowsze badania przeprowadzone przez TNS Polska wskazały, że choć tylko 15 proc. badanych Polaków przyznaje, że telewizja jest ich głównym narzędziem rozrywki, to aż 70 proc. z nich ogląda ją codziennie, z czego większość od 1 do 3 godzin w ciągu doby.

- Telewizor w mieszkaniu sprzyjał budowaniu życia towarzyskiego i budowaniu więzi sąsiedzkich. By coś obejrzeć, organizowało się spotkania u znajomego - konkretnie tego, który posiadał ów... mebel. Właśnie mebel, a nie zgrabny, płaski, często powalający swoją urodą przedmiot zgrabnie spoglądający na nas ze ściany albo specjalnie kupionej dla niego półki - mówi Karolina Korwin Piotrowska.

Dziennikarka zauważa, że jeszcze do niedawna telewizor był meblem, dziś zwracamy uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, dostępne rozwiązania technologiczne, ale również design. Aż 50 proc. badanych deklaruje bowiem, że wygląd telewizora ma duże znaczenie przy wyborze nowego odbiornika. Jednak to jakość obrazu i dźwięku zostały wskazane przez 97 proc. ankietowanych za najważniejszy czynnik przy wyborze nowego telewizora.

Czytaj więcej w Platine.pl
Tancerz po 10 latach podjął ważną decyzję
- Portfel szczupleje, choć im bardziej się zaangażujemy, tym mniej wydajemy - przekonuje artysta.
David Letterman odchodzi na emeryturę
Swój kultowy program "Late Show" prowadzi od 21 lat. Konkretna data, kiedy Letterman po raz ostatni wystąpi jako gospodarz, nie jest znana.
Tutaj uczą mistrzowie animacji i efektów specjalnych
W Letniej Akademii Filmowej zajęcia prowadzi między innymi Stanisław Lenartowicz, autor polskiej wersji Ulicy Sezamkowej.

/ PAP Lifestyle | 22.08.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie