(PAP), (MR) / PAP Lifestyle | 21.08.2014

Za 10 mln złotych pojedziesz 384 km/h

Ten samochód może kupić tylko 375 osób
[fot: McLaren Automotive Limited]

Wielu bogatych ludzi lubi kupować samochody tylko po to, żeby pojeździć sobie po torze i doznać przeżyć dostępnych tylko dla nielicznych. Oczywiście, po przejściu odpowiedniego przeszkolenia, uprawniającego do takiej jazdy.

Dla nich to właśnie między innymi McLaren zaprojektował model P1 GTR, który - zdaniem producenta - jest najlepszym samochodem torowym na świecie. Ma kosztować 1,98 mln funtów, czyli w przeliczeniu ponad 10 milionów złotych.

Zobacz, jak McLaren P1 radzi sobie na torze Nürburgring w Niemczech

Auto, pokazane podczas Pebble Beach Concours d'Elegance w Kalifornii, powstało na bazie normalnego, drogowego P1. Jedna z najważniejszych modyfikacji wprowadzonych w stosunku do auta seryjnego dotyczy 3,8-litrowego silnika V8 twin-turbo współpracującego z motorem elektrycznym, którego moc podniesiono z 916 do 1000 KM.

Zobacz, jak wygląda nowa wersja McLarena P1 GTR

Wersja GTR jest nie tylko mocniejsza, ale również bardziej wydajna aerodynamicznie dzięki zwiększeniu przedniego rozstawu kół o 80 mm oraz zastosowaniu przedniego spoilera. Ponadto, w aucie umieszczono m.in. dodatkowe wloty powietrza, obniżone zawieszenie oraz specjalne lotki aerodynamiczne.

Z tyłu w oczy rzuca się potężne skrzydło ze sterowanym hydraulicznie systemem redukcji oporu Drag Reduction System (DRS). Spoiler wysuwa się przy dużych prędkościach i poprawia aerodynamikę pojazdu. Pomaga on również przy hamowaniu ustawiając się pionowo i dając dodatkową siłę docisku.

Poniżej znajduje się umieszczony centralnie układ wydechowy. McLaren P1 GTR porusza się na 19-calowych obręczach aluminiowych, które zostały wyposażone w system szybkiego demontażu.

McLaren P1 GTR wejdzie produkcji w przyszłym roku. Samochód będzie oferowany wyłącznie dotychczasowym właścicielom drogowego P1, których jest 375. Dostawy P1 zaczęły się na początku roku i potrwają do 2015.

McLaren Automotive to założona w 1989 spółka zajmująca się projektowaniem i produkcją seryjnych samochodów opartych na technologiach zarezerwowanych dla Formuły 1. Współpracuje ściśle z zespołem wyścigowym F1 McLaren.

Spółka zaprojektowała cztery modele samochodów: M6GT, McLaren F1, powstały we współpracy z Mercedes-Benz SLR McLaren oraz produkowany w latach 2011-2014 MP4-12C.

Czytaj w Platine.pl
Żyje z muzyki, ale najchętniej słucha... silnika
Bez zastanowienia wyłączam radio w samochodzie - przyznaje artysta.
Jedyne takie Ferrari na świecie. Za 4,3 mln dol.
Oto współczesny bolid, dla którego inspiracją był samochód sprzed pół wieku.
W Dubaju policjanci jeżdzą... superradiowozami
Kolekcja policyjnych samochodów warta jest aż 6,5 miliona dolarów.
Będzie tylko trzydzieści pięć takich Rolls-Royce'ów
Są one swoistym pokazem możliwości indywidualizacji nadwozia i wnętrza auta, jakie oferuje firma Rolls-Royce.

(PAP), (MR) / PAP Lifestyle | 21.08.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie