/ PAP Lifestyle | 18.12.2014

Zamiast mieszkań, ogrzejmy ubrania

Ubrania z nanodrutu ogrzeją nas zamiast kaloryferów?
[fot: Stanford University]

Ubrania, które rozgrzewają się dzięki nanodrucikom mogłyby ograniczyć wydatki na ogrzewanie pomieszczeń - informuje pismo Nano Letters.

Jak wynika z raportu International Energy Agency, niemal połowa globalnej produkcji energii zużywana jest na ogrzewanie budynków. Częściowo jest to niezbędne (trzeba na przykład chronić rury przed zamarznięciem), jednak ograniczenie ogrzewania pozwoliłoby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Być może wystarczyłoby cieplej się ubierać.

Yi Cui i jego koledzy ze Stanford University opracowali metodę powlekania tkanin siecią srebrnych nanodrucików poprzez zanurzanie w nanodrutowym atramencie. Jak twierdzi naukowiec, w praktyce metoda jest równie łatwa w stosowaniu, co farbowanie.

Zwykłe ubrania tworzą izolującą skórę warstwę, która zatrzymuje część ciepła przy skórze, ale resztę oddaje otaczającemu powietrzu. Sieć nanodrucików odbija ciepło ludzkiego ciała z powrotem w jego kierunku, co pozwala uniknąć zziębnięcia a jednocześnie nie ogranicza przepływu powietrza i pary wodnej. Ponadto przepuszczając przez druciki prąd elektryczny można powleczoną nimi tkaninę rozgrzewać.

Pomysły na ogrzewanie ludzi zamiast budynków pojawiały się już wcześniej. Na przykład specjaliści z The Microwave Research Centre w Marlborough (New Hampshire) proponowali rozgrzewanie mieszkańców budynku od środka za pomocą mikrofal - jak posiłku w kuchence mikrofalowej.

Czytaj więcej w Platine.pl
Urzędnicy robią meble z filcu
Poduszki kosztują ok. 500 zł, pufy dwa razy więcej, a cena foteli przekracza 3 tys.
Co 25 minut ktoś na świecie kupuje jego stolik
- Jesteśmy rozdarci między polskim dworkiem, rosyjskim przepychem a skandynawską funkcjonalnością - uważa Tomek Rygalik.
Jadalne naczynia? Tam wszystko jest możliwe
Spośród 247 zgłoszeń z całego świata wybrano 21 projektów. Dziś poznamy zwycięzcę Łódź Design Festival.

/ PAP Lifestyle | 18.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie