Z Lizbony Marcin Zatyka / PAP Lifestyle | 8.01.2015

Dwóch urzędników szuka miejsc pod graffiti

Urzędnicy szukają miejsc pod murale. Gdzie?
[fot: Jacek Halicki/Wikimedia/CC4.0]

Uliczną sztukę w Portugalii być może czekają lepsze czasy. Ratusz w Porto powołał kilkuosobowy zespół do pomocy grafficiarzom w poszukiwaniu miejsc do tworzenia przez nich murali.

Każdy z zainteresowanych malowaniem motywów na ścianach budynków w naszym mieście może teraz zgłaszać wnioski za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając pod jeden konkretny adres. Już po kilku dniach od jego upublicznienia zaczęły do nas napływać pierwsze wnioski od grafficiarzy - powiedziała Rosario Serodio, z urzędu miejskiego w Porto.

Przedstawicielka ratusza w Porto przyznała, że władze miejskie są otwarte na współpracę z artystami i gotowe do pomocy w poszukiwaniach miejsc, w których legalnie można wykonywać murale.

Jako pierwszy obszar do zagospodarowania przez artystów miejskich został wydzielony 70-metrowy odcinek muru, na którym mogą malować grafficiarze. Każdy z nich może wykonać maksymalnie dwa motywy - powiedział Serodio.

Zobacz, jak pracują portugalscy artyści:

Inicjatywa kooperacji z artystami miejskimi wyszła od aktualnego burmistrza Porto Ruiego Moreiry, który przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi obiecał grafficiarzom otwartość ze strony ratusza na ich twórczość.

Nowy burmistrz słowa dotrzymał, lecz zadanie nie jest łatwe z uwagi na wnioski grafficiarzy ubiegających się o możliwość malowania na budynkach prywatnych.

Mediację pomiędzy ich właścicielami a artystami prowadzi Porto Lazer. Zgoda wydawana jest tylko w przypadku, gdy ci pierwsi zaakceptują pomysł malowania na swoim domu.

Portugalskie przepisy nie pobłażają artystom ulicznym za malowanie w niedozwolonych miejscach. Przyjęta przez parlament we wrześniu ub.r. ustawa przewiduje kary w wysokości od 100 do 25 tys. euro.

Grzywna grozi każdemu, kto bez pozwolenia maluje w miejscach publicznych, na budynkach mieszkalnych, w środkach transportu miejskiego, a także skrobie ściany obiektów i zawiesza ogłoszenia.

Czytaj więcej w Platine.pl
Uliczny artysta będzie miał wystawę w galerii
Niektóre z ulicznych prac zdjęto ze ścian wraz z tynkiem.
Obrazy ukryte przez 20 lat teraz na koszulkach
Szwedzki dom mody stworzył kolekcję inspirowaną dziełami ekscentrycznej malarki.
Zobacz, jak widzi codzienność młody malarz
- W osobistym przeżyciu tkwi część doświadczenia uniwersalnego - mówi o swoim malarstwie Robert Bubel.

Z Lizbony Marcin Zatyka / PAP Lifestyle | 8.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie