/ PAP Lifestyle | 11.12.2014

W Paryżu nie pojedziesz autem z silnikiem diesla

W Paryżu nie pojedziesz autem z silnikiem diesla
[fot: Damors/CC BY-SA 2.0/Flickr]

Paryż wart jest rezygnacji z diesla? W trosce o zdrowie mieszkańców, władze stolicy Francji, chcą za sześć lat zakazać używania w centrum miasta samochodów z silnikiem Diesla.

Chcę, by kres diesla w Paryżu nastał do 2020 roku - zapowiedział mer Paryża. Jeśli to zamierzenie zostanie zrealizowane, Paryż stanie się pierwszą wielką metropolią, której centrum nie będzie dostępne dla diesli.

Jeszcze do niedawna silniki dieslowskie były promowane, jako zielone, bardziej ekologiczne. Zmniejszono ich hałaśliwość, a dzięki wprowadzeniu w 1996 roku samochodowych filtrów cząstek stałych udało się wyeliminować emisję czarnego dymu, charakterystycznego dla starszych pojazdów.

Samochody z silnikiem diesla zyskały na popularności, jako bardziej ekonomiczne w eksploatacji i emitujące mniej dwutlenku węgla. Jednak ich spaliny zawierają około cztery razy więcej tlenków azotu (NOx) niż w przypadku samochodów benzynowych.

Tendencja do eliminowania samochodów z centrum miast jest coraz powszechniejsza. Obecnie 60 proc. paryżan nie ma samochodów, podczas gdy w 2001 r. było to 40 proc. Planowane są duże inwestycje w paryskie ścieżki rowerowe.

("New Scientist")

Czytaj w Platine.pl
Dorociński przesiadł się do AMG. Uczył się jeździć
Emocje są nie do opisania! - powiedział o dniu spędzonym na torze "Kielce" Marcin Dorociński.
Oto opony przyszłości, zupełnie inne niż dzisiejsze. Rewolucja?
Są kolorowe i zbudowane z oddzielnych segmentów.
Tam spędzisz Sylwestra w europejskim stylu
We Wrocławiu w ostatnią noc roku zaśpiewa kilkanaście gwiazd z Polski i zagranicy.
Pobił rekord. Stworzył instalację z ponad miliona światełek
Australijski prawnik ustanowił rekord świata, spinając prawie 1,2 miliona światełek LED-owych w gigantyczny trójwymiarowy obraz przedstawiający trzy bożonarodzeniowe paczki. Dekoracja została odpalona w centrum handlowym w śródmieściu stolicy kraju Canberrze.

/ PAP Lifestyle | 11.12.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie