/ PAP Lifestyle | 2.01.2015

W pięknym zamku już nie będą rwać zębów

W zamku Enniskillen nie będą już wyrywać... zębów
[fot: Alan in Belfast / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)]

Zabytkowy zamek Enniskillen w malowniczym pograniczu Irlandii Północnej z Republiką Irlandii w hrabstwie Fermanagh nie będzie dłużej kojarzony z wierceniem dziur w zębach i próchnicą. Władze miejskie zdecydowały usunąć z jego terenu dentystyczną przychodnię.

Po jej wyburzeniu ma powstać nowoczesny ośrodek turystyczny, który do XVI-wiecznego zamku przyciągnie turystów i zapewni stały dochód. Projekt ma być gotowy wiosną 2016 roku.

Zamek usytuowany w strategicznym brodzie rozdzielającym górny i dolny bieg rzeki Lough Erne, w służbie miejscowych watażków z klanu Maquire przetrwał liczne najazdy i bunty przeciw panowaniu Anglików. Długie lata mieścił się w nim garnizon wojskowy trzymający w posłuchu miejscową ludność.

Z leczeniem zębów kojarzony jest dopiero od lat 60. ubiegłego stulecia, gdy tuż obok zabytkowej bramy wodnej, pamiętającej początki XVII wieku wybudowanej w stylu szkockich zamków, usytuowano barak przychodni stomatologicznej.

W zamku mieści się muzeum hrabstwa Fermanagh i rozwiązanego już 27. pułku piechoty (Inniskilling), którego historia sięga 1689 r., ale któż po wizycie u dentysty zdołałby w sobie wykrzesać zapał do zwiedzania?

Zobacz jakie atrakcje można znaleźć w Enniskillen

Demontaż przychodni i wybudowanie w jej miejscu nowoczesnego ośrodka, w którym turyści będą mogli kupić pamiątki, napić się kawy i zapoznać się z historią zamku, kosztować będzie 3 mln funtów.

Skorzystają także inne stare budynki, w których zwiększy się powierzchnia wystawowa, co umożliwi wystawienie dotychczas nieeksponowanych zbiorów. W jednym z nich stałą wystawę będzie miał miejscowy artysta William Scott.

Przychodnia stomatologiczna, której ściany aktualnie pokrywa tapeta w wyblakłe kwiatki z lat 70. ubiegłego stulecia całkiem nie zniknie - uwieczniona na fotografiach będzie przypominać o wszechstronnych zastosowaniach starych zamków.

W przeszłości leczeniem zębów zajmował się w Enniskillen mieszkający na zamku kowal, a leczenie polegało na ich usuwaniu bez znieczulenia. Teraz dzięki projektowi sfinansowanemu przez urząd promocji turystyki w Irlandii Północnej i fundusze z Narodowej Loterii, duch kowala będzie mógł straszyć gości bez obawy, że przychodnia zrobi to skuteczniej...

Czytaj więcej w Platine.pl
Zamek w cenie samochodu? Możliwe, ale...
Zobacz, ile trzeba mieć, żeby stać się właścicielem zabytkowej nieruchomości.
Poniemiecka wieża rajem dla żeglarzy?
Projekt zakłada, że 2 kilometry od brzegu turyści zyskają przystań, sypialnie i nawet... saunę.
Największa gotycka ceglana budowla świata
Wiele zamkowych obiektów i murów, nie przetrwało do naszych czasów.

/ PAP Lifestyle | 2.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie