/ PAP Lifestyle | 13.11.2014

Wiemy, ile Polacy wydadzą na święta. To rekord

Wiemy, ile Polacy wydadzą na święta. To rekord
[fot: AntonioDiaz - Fotolia.com]

Polska rodzina na świąteczne ucztowanie i prezenty wyda w tym roku 1.160 zł, czyli o 13 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania zwyczajów konsumenckich. Polacy najchętniej pod choinkę zarówno ofiarowaliby, jaki sami chcieli dostać, książki.

Dziś ogłoszono wyniki 17. edycji badania dotyczącego bożonarodzeniowych zwyczajów konsumenckich w Polsce i Europie, przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte. - Jednym z najważniejszych wniosków, jakie z niego płyną, jest to, że świąteczne wydatki Polaków będą wyższe o 13. proc. w stosunku do ubiegłego roku. Nigdzie indziej w Europie nie zanotowano takiego wzrostu - powiedział Jakub Rosiecki, menedżer z Deloitte.

Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi przeciętna polska rodzina ma zamiar wydać prawie 1.160 zł. Na pierwszy cel przeznaczymy 575 zł.

Polacy deklarują, że w pierwszej kolejności skoncentrują się na praktycznych prezentach kupionych w tańszych sklepach. Upominki coraz chętniej kupują przez internet, ale największą popularnością wciąż cieszą się sklepy tradycyjne. Ponad 2/3 badanych na zakupy świąteczne wybierze się między 1 a 24 grudnia.

Polacy najchętniej pod choinką ofiarowaliby książki (41 proc. respondentów), sami też chcieliby je dostać (42 proc.). Innym najbardziej pożądanym prezentem jest gotówka (38 proc.).

Czytaj więcej w Platine.pl
Ogrodowy krasnal wśród podarków dla Elżbiety II
Fotografię brytyjskiej rodziny królewskiej umieszczona na ozdobnym strusim jaju ofiarowano brytyjskiej rodzinie królewskiej. Królowa otrzymała w zeszłym roku ponad 70 podarków.

/ PAP Lifestyle | 13.11.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie