| 30.01.2017

Wybieramy karty pamięci i pendrive. Poradnik

Wybieramy karty pamięci i pendrive. Poradnik
[fot: ]

Karta pamięci SD, SDHC, SDXC, micro SD czy może CF? Kupując karty pamięci i pendrive, możesz natknąć się na takie terminy. Oto poradnik, który pomoże ci rozszyfrować niezrozumiałe skróty i świadomie wybrać najbardziej dostosowany do twoich potrzeb nośnik danych.

Kupując nośniki danych takie, jak karty pamięci i pendrive, warto wziąć pod uwagę, w jakim urządzeniu będą one używane – od tego zależy, jakimi parametrami powinna charakteryzować się karta pamięci micro SD albo SD. Warto też zapoznać się z rodzajami kart, które możesz znaleźć w sklepach i upewnić się, że urządzenie (na przykład smartfon, aparat fotograficzny) współpracuje z wybranym formatem.

Nośniki danych dostępne na rynku

Jeśli potrzebujesz nośnika danych, masz kilka możliwości: mogą być to dyski zewnętrzne, karty pamięci i pendrive – w zależności od tego, w jaki sposób chcesz korzystać z przechowywanych na nośniku danych. Kupując pendrive, najczęściej kierujemy się jego pojemnością (w sklepach znajdziesz nośniki o pojemności od 1GB do nawet kilku TB, jednak najpopularniejsze są te o pojemności 8-32 GB).

Najpopularniejsze karty pamięci natomiast, to karty pamięci SD (skrót od „Secure Digital”). Mogą pomieścić do 2 GB danych i dodatkowo wyposażone są w przełącznik, który je zabezpiecza. Inne często spotykane karty to micro SD. Najczęściej, ze względu na mniejsze wymiary, są wykorzystywane w smartfonach lub kamerach. Ich maksymalna pojemność to 128 GB.

Co znajdziesz w sklepach? – słowniczek pojęć

Rozeznaj się w ofercie sklepów elektronicznych, poznaj rodzaje kart, które możesz tam znaleźć oraz zorientuj się w oznaczeniach stosowanych przez producentów. Oto najpopularniejsze możliwości:

  • Karta pamięci SD HC (Secure Digital High Capacity) – to nośnik o powiększonej pojemności, może pomieścić nawet 128 GB danych, jednak prędkość przesyłania danych może być odrobinę niższa od standardowej
  • Karta pamięci SD XC (Secure Digital Extended Capacity) – mają takie same wymiary jak karty SD i jednocześnie bardzo wysoką pojemność oraz wyższy transfer danych.
  • Class – Klasa nośnika oznacza minimalną szybkość zapisu. Im wyższa liczba przy tym oznaczeniu, tym szybszy zapis danych.
  • X – to oznaczenie także mówi o szybkości zapisu, wyrażanym na przykład jako: X32. Zapis ten oznacza wielokrotność liczby 150 kB/s. Przykładowo, zapis X66 oznacza wartość 10 MB/sekundę.

Jeśli potrzebujesz pendrive'a...

Kupując tego typu nośnik danych, zwracaj uwagę nie tylko na pojemność, ale też na wartości wyrażające szybkość przesyłania danych oraz prędkość zapisu. Prędkość transmisji plików na urządzenie zależy od standardu, który został wykorzystany – najszybszą transmisję zapewni urządzenie o standardzie USB 3.0, mogący przesyłać dane z prędkością nawet 600 MB/s. Inne standardy to 2.0 oraz coraz rzadziej spotykany 1.0. Niektóre modele mają także wbudowany antywirus lub czytnik linii papilarnych – jeśli na pendrivie masz zamiar przechowywać wrażliwe informacje, takie opcje mogą być bardzo przydatne.

| 30.01.2017

Udostępnij

Najnowsze galerie