/ PAP Lifestyle | 3.07.2014

Wypożyczalnia aut - futurystyczne pojazdy na każdą kieszeń

Wypożyczalnia aut - futurystyczne pojazdy na każdą kieszeń
[fot: baona/iStockphoto]

Veturilo , sieć wypożyczania miejskich rowerów, zadomowiła się nad Wisłą na dobre. We Francji idą krok dalej: car-sharing, czyli system wypożyczania małych samochodów do poruszania się w aglomeracjach miejskich zawita jesienią do Grenoble.

W Grenoble i jego okolicach zostanie uruchomiony program transportu miejskiego, wykorzystujący futurystyczne pojazdy.

Toyota dostarczy 70 aut elektrycznych, w tym unikatowe, trójkołowe prototypy i-ROAD. Na potrzeby programu powstała tam już sieć 30 stacji do ładowania pojazdów, zlokalizowanych w pobliżu przystanków tradycyjnej komunikacji miejskiej. Program wykorzystujący owe - zdaniem producenta - najbardziej innowacyjne pojazdy na świecie będzie testowany we Francji przez 3 lata.

O jego wyjątkowości świadczy nie tylko wprowadzenie na ulice miasta pojazdów z przyszłości, ale także integracja systemu car-sharingu z dotychczasową siecią komunikacji miejskiej. Główną ideą programu było opracowanie kompleksowego systemu, w ramach, którego pojazdy elektryczne będą pełniły równorzędną rolę do pociągu, autobusu, czy tramwaju, a każdy z tych środków transportu będzie się wzajemnie uzupełniał. Dzięki tej koncepcji powstanie system, który pozwoli mieszkańcom Grenoble i okolic skrócić czas dojazdu do pracy o ok. 30 proc.

Teraz podróż mieszkańca Grenoble będzie wyglądała następująco: podczas jazdy tramwajem użytkownik za pomocą aplikacji na smartfonie rezerwuje i opłaca wynajem miejskiej Toyoty i-ROAD, czekającej na niego w stacji ładowania pojazdów, zlokalizowanej przy przystanku docelowym. Tu, również za pomocą smartfona, pobiera i-ROAD-a, aby w 6 minut przejechać nim do kolejnej stacji, zlokalizowanej 2 minuty od biura.

Toyota i-ROAD to niewielki, dwuosobowy pojazd elektryczny, przypominający w pełni zabudowany motocykl. Pojazd ważący 300 kg napędzają dwa silniki elektryczne o mocy 2kW, które dzięki energii zgromadzonej w bateriach litowo-jonowych zapewniają zasięg 50 km. i-ROAD osiąga maksymalną prędkość 45 km/h.

I co ważne - na jednym miejscu parkingowym mieszczą się cztery i-ROAD-y.

Czytaj więcej w Platine.pl
W Dubaju policjanci jeżdzą... superradiowozami
Kolekcja policyjnych samochodów warta jest aż 6,5 miliona dolarów.
Zlicytują niepowtarzalnego Mustanga
Pieniądze z charytatywnej aukcji pójdą na badania nad... cukrzycą.
Najczęściej lajkowane auto na Facebooku
Gra w filmach, grach komputerowych i teledyskach. Ma 600 fanklubów na świecie.

/ PAP Lifestyle | 3.07.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie