/ PAP Lifestyle | 12.01.2015

Za 30 milionów złotych powstanie w Polsce centrum designu

Za 30 milionów złotych powstanie w Polsce centrum designu
[fot: Annalisa Cimmino/COSMIT]

30 mln zł ma kosztować Akademickie Centrum Designu łódzkiej ASP, które powstaje w zabytkowym budynku dawnej szkoły na Księżym Młynie w Łodzi. Centrum, które powstać ma najpóźniej za 3,5 roku, będzie kształcić przede wszystkim projektantów mody i wzornictwa przemysłowego.

Nieruchomość, w którym powstaje Akademickie Centrum Designu znajduje się na terenie zabytkowego, przyfabrycznego XIX-wiecznego osiedla Księży Młyn i jest wpisana do rejestru zabytków. Uczelnia otrzymała ją od miasta w drodze darowizny.

Na działce o powierzchni ponad 6,3 tys. mkw. znajduje się trzykondygnacyjny budynek szkolny, sala gimnastyczna i przybudówki. Powierzchnia zabudowy to prawie 2,1 tys. mkw. Centrum ma kształcić przede wszystkim projektantów mody oraz wzornictwa przemysłowego i integrować wszystkie wydziały projektowe szkół publicznych.

Studenci będą w nim realizować prace badawczo-rozwojowe dla przemysłu. W Centrum organizowane mają być też kursy i szkolenia, a ośrodek ma współpracować z zagranicznymi placówkami naukowymi.

- Nowa inwestycja Akademii ma funkcjonować jako miejsce kulturotwórcze zarówno w aspekcie lokalnym, integrującym społeczność historycznego miejsca, jakim dla Łodzi jest Księży Młyn, jak i miejsce otwarte na wszystkie ośrodki akademickie z ich szeroko pojętym potencjałem kreatywnym - powiedział PAP rzecznik łódzkiej ASP Jarosław Skotnicki.

Na zrealizowanie inwestycji, zgodnie z warunkami umowy z miastem, uczelnia ma jeszcze trzy i pół roku (do maja 2018 r.). W ramach prac adaptacyjnych wnętrza wymienione zostaną elementy konstrukcji i przebudowany zostanie układ funkcjonalny pomieszczeń.

Zrewitalizowana zostanie elewacja z cegły, planowane jest zachowanie unikatowych sanitariatów, historycznej łaźni czy stalowych schodów. Wyrównany będzie poziom budynków. Odtworzone zostaną drewniane okna wraz ze zdobieniami.

Remont trwa już w zachodnim skrzydle gmachu. - Do końca tego roku wymieniony zostanie dach i wzmocniona konstrukcja budynku poprzez wykonanie minowania wraz z izolacją poziomą i pionową. Budowany jest nowy szyb windy - dodał Skotnicki.

Plany przewidują, że zmieni się też przestrzeń wokół dawnej szkoły, gdzie ma powstać ścieżka designu. Gmach Centrum będzie oddawany do użytku etapami. Parter zabytkowego budynku stanie się przestrzenią wystawienniczą, a już teraz w odnowionej sali gimnastycznej odbywają się zajęcia sportowe dla studentów ASP i łódzkiej Szkoły Filmowej.

Inwestycja będzie współfinansowana z pieniędzy Ministerstwa Kultury i unijnych funduszy. Znalazła się na liście podstawowej inwestycji w Kontrakcie Terytorialnym dla regionu łódzkiego. Jej wartość - według kosztorysu - to 30 mln zł.

Szkoła na Księżym Młynie była pierwszą szkołą fabryczną w Łodzi. Powstała w 1877 r. w północnej części przyfabrycznego osiedla robotniczego. Do roku 1918 pełniła przede wszystkim rolę szkoły elementarnej dla dzieci i młodocianych robotników. Po reformie szkolnictwa w 1935 r. powstały tutaj Państwowe Męskie Licea Handlowe. Jako ostatni budynek zajmował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

Księży Młyn to osiedle przyfabryczne zbudowane w XIX w. przez Karola Scheiblera, jednego z największych fabrykantów przemysłowej Łodzi. Obok fabryk powstały tam, domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowy i park. Wszystkie te obiekty stanowią dziś jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie.

Czytaj w Platine.pl
Tutaj powstają krzesła dla Maradony
W 70-tysięcznej gminie Paredes działa aż 800 zakładów z powiązanych z branżą meblarską.
Krakowski magazyn wśród najlepszych okładek świata
Polska okładka znalazła się w gronie takich tytułów, jak Time, Forbes, The New Yorker, Elle, The New York Times.
Ta sztuka wymiera. Obrazy spod skalpela
Kiri-e wykorzystuje się przy tworzeniu tkanin na kimona, do dekoracji świątyń, domów i ilustracji książek.
Meble zza więziennych murów? To jest modne
Drewniane odpadki, wieszaki, zepsute koła rowerowe - oto najlepsze tworzywo.

/ PAP Lifestyle | 12.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie