/ PAP Lifestyle | 17.10.2014

Zamek Orawski na Słowacji ma polską historię. Poznaj ją!

Zamek Orawski na Słowacji ma polską historię. Poznaj ją!
[fot: Jurbox / Wikipedia (CC BY-SA 2.5)]

Zamek Orawski na Słowacji ma polską historię. Poznaj ją!

fot: Jurbox / Wikipedia (CC BY-SA 2.5)

Nad rzeką Orawą na Słowacji, w pobliżu granicy z Polską, na wyniosłej skale góruje niezwykły zamek - siedziba orawskich panów.

Zamek powstał w 1241 roku, kiedy Orawa tak jak i cała dzisiejsza Słowacja należała do królestwa Węgier, przy ważnym szlaku handlowym wiodącym do Rzeczypospolitej.

Pierwszym właścicielem zamku był król Węgier Bela IV. Najstarsza, a zarazem najwyżej usytuowana część zamku, tak zwany zamek górny, jest w stylu romańskim i gotyckim. Na zamku Orawskim urzędował wówczas przedstawiciel króla - kasztelan, hrabia orawski.

W 1420 r. panem na zamku został możnowładca węgierski polskiego pochodzenia Ścibor Ściborowic herbu Ostoja. W 1441 roku hrabią Orawy i panem na zamku został Polak Piotr Komorowski, jednak po porażce wojsk węgiersko-polskich pod Warną w 1444 roku, Komorowski musiał odstąpić zamek we władanie węgierskie.

W 1534 r. na zamek wrócili Polacy za sprawą szlachcica Jana z Dębowca, który sprowadził na Orawę swoich krewnych i przyjaciół ze Śląska. Po śmierci Jana zamek objął w posiadanie jego spadkobierca - Wacław Siedlnicki. W 1549 r. Ferdynand Habsburg dołączył Orawę do swoich posiadłości i nakazał Siedlnickiemu zapłatę sporej sumy dzierżawy za zamek, ale Polak nie był w stanie jej zapłacić. Wówczas panami na zamku na długie lata została madziarska rodzina Thurzo, która zainicjowała największą przebudowę warowni. Powstały kolejne części zamku na skale; wniesiono kolejne budowle w stylu renesansowym i neogotyckim, a w 1611 r. zamek uzyskał dzisiejszy kształt.

W 1703 r. kiedy na Węgrzech wybuchło powstanie antyhabsburskie Franciszka II Rakoczego, wojska powstańcze zajęły zamek na pięć lat. Przez wojenne zniszczenia i odpływ ludności z Orawy, zaczął się powolny upadek zamku, który stracił obronną funkcję. Dzieła zniszczenia dokonał w 1800 r. wielki pożar warowni.

W 1868 r. po częściowej odbudowie urządzono na zamku muzeum. Jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej rozpoczęto rekonstrukcję podupadłej warowni. Odbudowę po wojnie kontynuowały władze Czechosłowacji.

Obecnie zamek odzyskał dawną świetność; odrestaurowano dolny, średni i górny zamek, pałace i fortyfikacje.

We wnętrzach warowni znajdują się muzealne ekspozycje, a w jednej z sal znajduje się kolekcja ornitologiczna polskiego leśniczego i ornitologa Antoniego Kocyana, który od 1870 r. przez 40 lat pracował na Orawie.

Czytaj w Platine.pl
Zaprosili turystów do kanałów pod miastem
Sieć korytarzy pod starówką portugalskiej stolicy ma być otwierana tylko kilka razy w roku.
Wyspa Man. Miejsce, gdzie przyciśniesz gaz do dechy
Położona między Wielką Brytanią a Irlandią wyspa Man jest rajem dla kierowców, który lubią szybką jazdę. Na jej obszarze nie ma żadnych ograniczeń prędkości.
Rabsztyn odkryty na nowo. Zamek znów dostępny dla turystów
Początki tego zamku kryją się w mrokach dziejów.
PAP

/ PAP Lifestyle | 17.10.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie