/ PAP Lifestyle | 12.01.2015

Złote Globy rozdane. "Ida" bez nagrody

Złote Globy rozdane. "Ida" bez nagrody
[fot: Opus Film]

Rosyjski film Lewiatan zdobył statuetkę Złotego Globa w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, pokonując między innymi obraz Pawła Pawlikowskiego Ida. Nagrodę przyznało w Los Angeles Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagraniczne.

Podczas 72. gali Złotych Globów, jaka odbyła się w Los Angeles w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego, o statuetkę w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny walczyło pięć filmów: rosyjski Lewiatan, polsko-duńska Ida a także szwedzki Turysta, estońsko-gruziński Mandarynki oraz francusko-niemiecko-izraelska koprodukcja Viviane chce się rozwieść.

Film Lewiatan, w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, od początku uważano za najgroźniejszego konkurenta dla Idy Pawlikowskiego. Film jest krytyką współczesnej, skorumpowanej Rosji i jest odbierany jako swoisty manifest środowisk antyputinowskich. Lewiatan zdobył już wcześniej nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes.

Wiele gwiazd filmowych przybyłych na galę, wśród nich George Clooney, Diane Kruger, Kathy Bates i Helen Mirren, demonstrowało napisy Je suis Charlie (Jestem Charlie) solidaryzując się w ten sposób z milionami osób, które protestowały na całym świecie przeciwko ostatnim aktom przemocy i terroryzmu.

Gala rozdania Złotych Globów, w hotelu Hilton a prowadziły popularne aktorki komediowe - Tina Fey i Amy Poehler.

- Dzisiaj nagradzamy wszystkie filmy kinowe i telewizyjne, które zostały zaaprobowane przez Koreę Północną - powiedziały żartobliwie prowadzące galę aktorki.

Czytaj w Platine.pl
Joanna Kulig: Gram kobiety o silnej osobowości, bo taka jestem
Aktorka, która grała m.in. u boku francuskiej gwiazdy Juliette Binoche, opowiada o swoich najtrudniejszych rolach.
Gorąca noc Złotych Globów. Gwiazdy na czerwonym dywanie
"Europejskie Oscary" dla Idy! Grad nagród
- To jeden z największych sukcesów w historii polskiego kina - zgodnie twierdzą eksperci.

/ PAP Lifestyle | 12.01.2015

Udostępnij

Najnowsze galerie