| 25.09.2016

Złoto czy srebro? Wybieramy pierścionek zaręczynowy

Złoto czy srebro? Wybieramy pierścionek zaręczynowy
[fot: ]
Oświadczyny to moment wyjątkowy w życiu każdej pary. Często poprzedzone są długimi przygotowaniami i wieloma dylematami po stronie przyszłego narzeczonego. Wybór odpowiednich okoliczności, idealnego momentu i słów, które ukochana zapamięta do końca życia może być naprawdę stresujący. A trzeba się jeszcze przecież zastanowić nad kwestią może jeszcze ważniejszą – złoty czy srebrny pierścionek zaręczynowy? Przyjrzyjmy się obu tym materiałom i rozważmy ich wady i zalety.

Złoty pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy wykonany ze złota to rozwiązanie najbardziej klasyczne i tradycyjne. Powszechnie uważa się, że złoto to metal symbolicznie najcenniejszy, odpowiedni, by podkreślić doniosłość momentu zaręczyn. Jest też materiałem bardzo trwałym i odpornym na uszkodzenia. W sztuce jubilerskiej występuje w trzech kolorach – żółtym, białym i różowym. Coraz częściej w ofercie wiodących producentów, jak W.KRUK czy Apart, zdarzają się pierścionki bicolor (złoto żółte połączone z białym lub różowym) czy nawet tricolor (złoto żółte z białym i różowym), choć takie kombinacje zaobserwować można raczej w przypadku obrączek. Wydaje się jednak, że pierścionek zaręczynowy tego typu mógłby stanowić swoiste preludium do późniejszych złotych krążków, które wsuniecie sobie na palec przed ołtarzem. Ceny złotych pierścionków zaczynają się od około 600 zł.

Złoto ma jednak jedną dość poważną wadę – często uczula. Nie każda kobieta może więc pozwolić sobie na noszenie złotej biżuterii. Jeśli podobny problem ma Twoja ukochana, możesz zdecydować się na inne rozwiązania.

Srebrny pierścionek zaręczynowy

Dla osób uczulonych na złoto najlepszym wyjściem wydaje się równie eleganckie srebro. Jest bezpieczne i raczej nie powoduje żadnych reakcji skórnych – kobietom mającym problem z podrażniającą skórę biżuterią proponuje się zawsze wyroby srebrne. Niektóre panie zresztą wolą srebro z przyczyn natury estetycznej – jest bardziej błyszczące i połyskliwe od złota. Srebrny pierścionek zaręczynowy to równie dobry wybór, choć z pewnością srebrna biżuteria jest nieco mniej trwała od złotej i będzie wymagała dodatkowej pielęgnacji. Nie powinno to jednak stanowić dużego problemu. Pierścionki wykonane ze srebra są też tańsze od złotych – można znaleźć naprawdę piękne egzemplarze już w granicach 100-200 zł.

Brylant czy cyrkonia?

Pierścionek zaręczynowy, według niepisanej tradycji, powinien przyciągać wzrok błyszczącym oczkiem. Najczęściej jest to brylant – jego rozmiar, kolor i szlif to kwestia gustu i... budżetu. Najdelikatniejsze i najdrobniejsze pierścionki z brylantem kosztują ok. 600 zł. Brylanty świetnie wyglądają w otoczeniu tak srebra, jak i złota.

Można też zdecydować się na nieco tańsze pierścionki, których oczko wykonano z cyrkonii. Doskonale imituje diament, choć jest od niego mniej trwała. Ceny pierścionków z cyrkoniami zaczynają się już od 100 zł.

Życzymy mądrych wyborów!

Artykuł zewnętrzny

| 25.09.2016

Udostępnij

Najnowsze galerie