/ PAP Lifestyle | 7.09.2014

Znany włoski kucharz gotuje w... pociągach

Znany włoski kucharz gotuje w... pociągach
[fot: PAP/EPA]

Włoskie koleje postanowiły trafić do serc pasażerów przez żołądek. Zadanie opracowania menu dla kolejowych restauracji w klasie biznesowej otrzymał znany i nagradzany kucharz, gwiazdor kulinarnych programów telewizyjnych Carlo Cracco.

Oferując najbardziej wykwintne dania firma Trenitalia chce pokonać linie lotnicze i przekonać pasażerów do wyboru podróży koleją dużych prędkości na trasach krajowych. W najszybszych pociągach o nazwie Czerwona Strzała (Frecciarossa), w klasie Executive śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację, Cracco przygotowuje między innymi z sezonowych owoców i warzyw i według przepisów włoskiej kuchni regionalnej.

- To kuchnia prosta, wyrazista, oparta na składnikach najwyższej, jakości - wyjaśnił Cracco, restaurator i szef kuchni, znany też z takich telewizyjnych show, jak MasterChef Italia i Hell's Kitchen Italia.

Menu, prezentujące różne tradycje kulinarne Włoch zmienia co 15 dni.

Carlo Cracco proponuje zatem na przykład czarny ryż z sosem z sera gorgonzola i orzechami - to potrawa inspirowana kuchnią Piemontu. Wśród innych dań jest lombardzka gicz cielęca z natką pietruszki , czosnkiem i cytryną, ośmiornica z Toskanii, kalabryjska zupa-krem z zielonego groszku z małżami i ryba-miecz z kaparami.

Do dań tych można zamówić znakomite wina z najwyższymi certyfikatami jakości i piwo z małych browarów.

Zobacz jak Carlo Cracco przyrządza danie

Ta kolejowa gastronomia wyróżnia się też dużą dbałością o szczegóły w nakryciu stołu - eleganckimi obrusami i nowoczesnymi wzorami sztućców.

Takich stołów nie można zobaczyć na żadnej innej trasie kolejowej w Europie - podkreśla dziennik Il Sole- 24 Ore.

Włoskie koleje szczycą się tym, że jako jedyne oferują pasażerom, choć tylko wybranym, taki poziom usług gastronomicznych.

Czytaj więcej w Platine.pl
W Rzymie podrożały hotele. Powód?
Władze włoskiej stolicy liczą, że dzięki podwyżce opłaty pobytowej do coraz bardziej pustej kasy miejskiej wpłynie dodatkowo nawet 90 milionów euro rocznie.
Ten kurort stworzył założyciel Fiata
Najwyżej położona gmina we Włoszech gościła m.in. zawody narciarskie podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie.
Pięć gwiazdek to za mało? Nocuj w pałacu
Spokój w takich luksusach może kosztować nawet 6000 euro.

/ PAP Lifestyle | 7.09.2014

Udostępnij

Najnowsze galerie